Štúdium vo Švajčiarsku a moja skúsenosť (Život na HTMi)

Autor: Matej Matejka | 23.10.2013 o 13:28 | (upravené 23.10.2013 o 13:37) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  150x

Štúdium patrí medzi veci, ktoré by si mali ľudia dovoliť, nakoľko, ako každí vie, je to to najdôležitejšie v budúcnosti. Keď som bol na Slovensku a stále študoval na gymnáziu, tiež som si povedal, že tituly pred menom a tituly za menom nikdy nič nedokazovali, ale veľmi rýchlo som prišiel na to, že toto možno platí iba v niektorých krajinách a, že človek potrebuje nejaký ten titul aby sa vedel v práci presadiť.

Aktuálne študujem na HTMi (Hotel and Tourism Management institute http://htmi.ch/) v švajčiarskej dedinke Soerenberg, ktorá sa nachádza cca. 1 hod cesty autom od mesta Luzern. Prečo som si vybral túto školu a prečo práve Švajčiarsko? Tieto otázky som si položil aj ja pred tým ako som sa rozhodol sem pricestovať. Mal som na výber medzi holandskou škole HOTELSCHOOL THE HAAG alebo nemeckým IUBH. No nakoniec som sa predsa rozhodol pre Švajčiarsko a to z veľmi jednoduchého dôvodu. KVALITA. Švajčiarske školstvo v oblasti hotelierstva, gastronómie a cestovného ruchu patrí k absolútnym špičkám vo svete. Nebolo jednoduché sa rozhodnúť ísť do jednej z najdrahších krajín na svete. Moje hlavné obavy boli o školné a živobytie, nakoľko Švajčiarsko bolo asi 3-4x drahšie ako Holandsko alebo Nemecko. V polke Marca som dostal ponuku z tejto školy na polovičnú cenu školného, čo v podstate už nevyzeralo tak hrozne ale v porovnaní so slovenskými vysokými školami to bolo aj tak strašne moc. Teraz nastal ten moment či ísť alebo neísť do toho. Človek sa musel rozhodnúť v podstate či zostať na Slovensku alebo navždy žiť v zahraničí, ďaleko od rodiny a priateľov. Rozhodol som sa pre to druhé. V hotelierstve sa nemôžeme viazať na ľudí a byť ako sa hovorí "HOMESICK". Možno sa pýtate prečo skrátka nemôžem žiť na Slovensku atď. Podľa môjho názoru ten dôvod je jasný. Ak človek zaplatí peniaze za školné v hodnote ročného priemerného platu tak skrátka sa tieto peniaze nikdy nevrátia ak by som sa vrátil. Musel som sa pozrieť do budúcnosti a videl som, že časť z tohto školného budem môcť vrátiť rodičom každý rok. Každý druhý semester máme povinnú prax v hoteli. Hoteli sa pohybujú od 4 - 6 hviezdičiek a je len na nás do ktorého sa dostaneme. Ak má človek správnu charizmu a vedomosti tak je na správnej ceste dostať prácu. V súčasnosti mám za sebou prvých 10 týždňov tu, v Soerenbergu a ďalších 8 týždňov pred sebou. V budúcom článku napíšem ako som prežil týchto prvých 10 týždňov a ako sa žije vo Švajčiarsku.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?